top of page

NAŠE POSLÁNÍ

V noci z 19. na 20. února 2016 přijela do obce Smilovice na Těšínsku první skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jednalo se o 14 osob: 4 děti a 10 dospělých. Nejmladšímu členu byl rok, nejstaršímu 69 let. V neděli 20. března první skupinu doplnila šestičlenná rodina (rodiče se 4 dětmi ve věku 6–16 let). Z hlediska profesí jsou mezi Iráčany zastoupeni řemeslníci (truhláři, pokrývač), pracovník telekomunikací, studenti, ženy v domácnosti aj.

 

Péči o uprchlíky realizuje Slezská diakonie, křesťanská organizace zřízená Slezskou církví evangelickou, a. v., prostřednictvím svých zaměstnanců, externích spolupracovníků a dobrovolníků.

 

Karmel – integrační program se zaměřuje zejména na tyto prioritní oblasti integrace:

 

Oblast vzdělávání a odstranění jazykové bariéry

Hned třetí den po příjezdu byla zahájena intenzivní výuka českého jazyka, která probíhá každý pracovní den od 8 do 11:30 ve třech výukových blocích.  Výuka je vedena zkušenými lektory za asistence kvalifikovaných dobrovolníků. V odpoledních hodinách příležitostně probíhají volnočasové aktivity pod vedením dobrovolnických skupin, které jsou také zaměřeny na procvičování a výuku českého jazyka.

Od května 2016 nastoupily děti do Církevní základní školy v Třinci, kde se nejen aktivně zapojily do výuky v sedmé a osmé třídě, ale mají také své individuální hodiny českého jazyka. Děti na konci školního roku obdržely také své první vysvědčení, ve kterém byly slovně hodnoceny za vynaložené úsilí a dosažené pokroky.

Oblast bydlení

Rodiny byly ubytovány do konce března v křesťanském školicím středisku Karmel (majitelem střediska je spolek Křesťanské společenství), od 30. března byl jejich dočasným domovem areál Přístav v Soběšovicích na břehu Žermanické přehrady. V současné době bydlí v pronajatých bytech v Českém Těšíně, odkud každý pracovní den docházejí na výuku češtiny do komunitního centra na Mojské.

 

Oblast zaměstnání

Dospělí členové rodin usilují o začlenění do pracovního procesu. Ve spolupráci s úřadem práce jsou vyhledávána zaměstnání, která by odpovídala jejich vzdělání a schopnostem.

 

 Zdravotní oblast

 Kromě preventivních a vstupních zdravotních prohlídek se tito lidé podrobují dalším vyšetřením v odborných zdravotnických zařízeních. Kvůli nízké úrovni zdravotní péče v Iráku jsou řešeny nejen akutní zdravotní problémy, ale také i dlouhodobé zdravotní obtíže, které byly zanedbány.

 

Oblast právní a sociální

Sociální pracovníci Slezské diakonie v rámci své odborné kvalifikace poskytují sociální poradenství a provádějí odbornou sociální práci s každým jednotlivcem. Ať už jde o vyřizování potřebné dokumentace nebo aplikace metod sociální práce.

 

Oblast kulturní

Jednou týdně jsou ve spolupráci se zástupci občanského sdružení  Žebřík, z.s z Olomouce. pořádány besedy, na kterých jsou lidem pomoci tlumočníků přibližovány aspekty naši kultury ve srovnání s kulturou jejich země. Probírány jsou tradice, zvyky, obyčeje daného regionu i celé naší země.

 

Oblast duchovní

Jsme si vědomi toho, že nedílnou součástí naší služby je také duchovní péče o tyto lidi, kteří pro svou víru zakusili pronásledování a útrapy, které je donutily opustit svou rodnou zem. V integračním pobytovém centru jsme proto každý den začínali půlhodinovým setkáním s pracovníky u Božího Slova, kde jsme společně čteli Žalmy a diskutovali problémy jednotlivců včetně modliteb jeden za druhého. Služba křesťanským uprchlíkům je nemyslitelná bez spolupráce a podpory řady sborů několika křesťanských denominací. Každou neděli Iráčané navštěvují některou z církví v blízkých městech, kde se účastní pravidelných bohoslužeb (protestantských i katolických), setkávají se s věřícími těchto církví, příležitostně také absolvují společný oběd, příp. další společný program. Církve službu integračního programu podporují také vysíláním dobrovolníků, finanční a jinou materiální podporou. Jsme vděčni za všechny sbory a církve, které se aktivně podílejí na službě rodinám z Iráku, a které se již dlouhodobě za jejich "záchranu" modlily.

 

Život iráckých křesťanských uprchlíků v Moravskoslezském kraji je ve středu zájmu médií a široké veřejnosti. Proces jejich adaptace a integrace probíhá bez vážnějších problémů.

bottom of page